פסגת זאב נדבה

פסגת זאב נדבה

פסגת זאב היא מיקרוקוסמוס של תושבי ירושלים. השכונה כוללת מגוון רחב של אוכלוסייה: דתיים וחילוניים, מסורתיים ועולים חדשים וכן עשרות משפחות ערביות שהיגרו אליה משכונות במזרח העיר. רכישת בתים על ידי ערבים בשכונה הובילה לא פעם לעימותים בין צעירים יהודים לערבים המתגוררים בה. עם זאת, לא מדובר בשכונה הסובלת מעימותים באופן תדיר, ורוב תושביה מתגוררים זה לצד זה בכבוד הדדי.

 

בניגוד לשכונות חילוניות אחרות בעיר, בהן קיימת תופעה של הגירת חרדים לשכונה, בפסגת זאב (אולי בשל מיקומה המרוחק ממרכז החיים החרדי בעיר) כמעט ולא ניתן למצוא תושבים חרדים.

המדד הסוציו-אקונומי בשכונה נע בין 7-8 מתוך 10, משום שגם בעניין זה האוכלוסייה בשכונה מגוונת. מתגוררות בה משפחות אמידות בבתי קרקע, לצד תושבים בעלי הכנסה ממוצעת ומטה בבנייני מגורים. האוכלוסייה בשכונה היא מכל קשת הגילאים, והתפלגות הגילאים בה תואמת ברובה לאחוז הממוצע בכלל האוכלוסייה.

אופי המגורים: עיקר השכונה מאופיין בבנייה רוויה, לרוב בניינים בני 4-7 קומות, אך יש בה גם לא מעט צמודי קרקע.

מוסדות ציבור ושירותים: מכיוון שפסגת זאב היא כמו עיר עצמאית קטנה בצפון הבירה (בה מספר תושבים רב יותר מהעיר מעלה אדומים הסמוכה), ניתן למצוא את רוב מוסדות הציבור והשירותים שהאזרח זקוק להם. בשכונה מצויים, בין היתר, כ-10 בתי ספר דתיים וחילוניים, גני ילדים, ספרייה עירונית, קופות חולים, מקווה, ישיבה, בתי כנסת רבים, תחנת מכבי אש, בתי אבות ועוד.

בנוסף, בשכונה תנועות נוער רבות, כגון הנוער העובד והלומד, בני עקיבא, הצופים העבריים, אריאל ועזרא. רחובותיה הראשיים של השכונה מאכלסים חנויות רבות לרווחת תושבי השכונה. בנוסף, קיים קניון המשמש את תושבי השכונה וצפון העיר, שנקרא "קניון הפסגה".

כמו ברוב שכונות ירושלים, בשכונה פועל מינהל קהילתי, שבראשו הנהלה שנבחרה על ידי תושבי השכונה. המינהל משמש כגורם המייצג את צורכי התושבים מול העירייה וגורמים אחרים. במסגרת המינהל, פועלות ועדות של התושבים בנושאים בעלי השפעה, כגון הנושא הפיזי-תכנוני, איכות הסביבה, תחבורה, תרבות, קשישים, קליטה, חינוך ונוער ועוד. עם זאת, לאחרונה החתימו תושבים בשכונה על עצומה המבקשת להפוך אותה לעיר עצמאית, בשל מה שהם מכנים "הזנחת השכונה על ידי העירייה".

מוקדי בילוי ופנאי בקרבת מקום: קניון הפסגה, בתי הקפה והחנויות הרבות הפרוסות ברחובותיה הראשיים של השכונה, מספקים מוקדי פנאי בסיסיים לתושבי השכונה. בנוסף, בשכונה מתוכנן לקום בעתיד קאנטרי קלאב לרווחת התושבים.

עיקר מוקדי הבילוי בירושלים ממוקמים במרכז העיר, ובמרחק נסיעה קצר ברכבת הקלה ניתן להגיע אליהם בקלות ובמהירות.

בשלוש השנים האחרונות שינתה עיריית ירושלים את מדיניותה, והיא משקיעה משאבים רבים באירועי פנאי לתושבים באמצעות הבאת פסטיבלים ופרויקטים שונים להם. בין היתר, בימים אלה ניתן לבקר בירושלים בפסטיבל הקרח - מתחם פיסול בקרח הגדול מסוגו בארץ.

תחבורה: עד לאחרונה סבלה פסגת זאב מבעיות גישה קשות. הנסיעה ברכב פרטי מהשכונה ואליה בשעות העומס כרוכות בזמן רב של עמידה בפקקים, והתחבורה הציבורית לשכונה הייתה לוקה בחסר. בקיץ האחרון החלה לפעול בבירה הרכבת הקלה, שצמצמה משמעותית את משך זמן הנסיעה מפסגת זאב למרכז העיר ולתחנה המרכזית. עם זאת, פקקי התנועה בצומת הגבעה הצרפתית נותרו כשהיו, כך שהנסיעה בשעות העומס לכיוון מרכז העיר והיציאה מהעיר עדיין אורכת זמן רב.

אך גם בנושא הפקקים הפתרון נראה באופק: בימים אלו מקימה חברת מוריה (החברה לפיתוח ירושלים) את מחלף 4/20, שיחבר את תושבי השכונות הצפוניות, בהן פסגת זאב, לכביש בגין - ה"איילון" של ירושלים. עם סיום העבודות צפויים עומסי התנועה מהם סובלים התושבים להצטמצם משמעותית ואולי אף להיעלם. צפי לסיום העבודות: בעוד כשנה.

  1. שם:
    Please let us know your name.
  2. Email:
    חובה להזין
  3. טל':
    Please write a subject for your message.