מודיעין

Rate this item
(0 votes)

מודיעין


זהו סיפור על עיר שהתעקשה להיוולד. סיפור לידתה של העיר הוא מורכב, ארוך שנים ועמוס לבטים ודעות סותרות. פעמים רבות רעיון הקמת העיר מודיעין עלה על הנייר ופעם אחר פעם נתחב בחזרה לתוך מגירת התוכניות הלא ממומשות. 

השטח חרוץ הואדיות קרץ תמיד למתכננים וכבר בשנות ה-50 הועלה לראשונה הרעיון לבניית עיר במקום זה, על ידי אליעזר ברוצקוס, שכיהן כממונה על התכנון במשרד הפנים. 

ברוצקוס טען אז שהנטייה הטבעית של האוכלוסיה הישראלית היא התגבשות באזור המרכז ולכן כדאי לבנות עיר גדולה באזור זה. בנייתה של עיר כזאת תאפשר "לדחוף" אוכלוסיה מזרחה.


מדיניות הממשלה באותה תקופה הייתה ליצור מצב בו האוכלוסיה תפוזר בכל הארץ והדרך לעשות זה היתה על ידי יצירת ריכוזי מגורים רחוקים מן המרכז. 

באותה העת הועלו רעיונות נוספים באשר לשטח. אחד מהם הוא נסיון של אגף התכנון במשרד הפנים להעתיק אל המקום מוסדות גדולים כמו משטרה, בית חולים ועוד. מכיוון שהמקום היה נטול תשתית בסיסית, בוטלו גם התכניות הללו. 

באותה התקופה עלה רעיון נוסף, להעתיק אל מודיעין את בית הקברות המרכזי של גוש דן, או להעביר אליה את המזבלה הגדולה של השפלה. הפעם מנעה זאת זעקתם של אוהבי הטבע, שלחמו מלחמת חורמה למען מה שהגדירו כ"ריאות הירוקות של גוש דן". וכך גבעות הטרשים של מודיעין נותרו שוממות. 

שנות הששים הביאו לתחייתו המחודשת של רעיון בניית העיר. הפעם היה היוזם אריה דודאי, מי שהיה מנהל אגף התכנון במשרד השיכון. אליו הצטרפו תומכים נוספים. כעת, היווה השיקול הביטחוני גורם חשוב בתכנית להקים עיר בת רבע מיליון תושבים בגבול הקו הירוק. משה דיין, שמונה לשר החקלאות בממשלתו של דוד בן גוריון תמך ברעיון ובהעלאתו על סדר היום הציבורי. 

אך לא רק הביטחון עמד על הפרק ובמקביל לשיקול הבטחוני, קרצה לרבים הסמליות של בנייתה מחדש של עיר החשמונאים. 

השיקולים הפעם היו משכנעים יותר והמתכננים קיבלו אור ירוק. אנשי אגף התכנון של משרד הפנים החלו לאתר את גבולות העיר וכבר בשנת 1964 הושלם פירוט התכנית האזורית. לאחר השגת האישורים הנדרשים, הגיע סוף סוף הרגע להתחיל בעבודה. בדיוק אז, נכנסה ישראל אל המיתון הגדול של שנת 1966 שלאחריו פרצה מלחמת ששת הימים. והתכנית המפורטת שוב נגנזה במגירה. 

בשנת 1971 עלה פעם נוספת רעיון הקמת העיר, והפעם כחלק מתכנית כוללת לפיתוח ציר הגבעות לאורך הקו הירוק בשם "פרויקט שבעת הכוכבים". 

התכנית בוצעה על ידי האדריכלים מרטנס וגולני, במסגרת חשיבה כוללת אודות פיתוח ערים חדשות בישראל. כבר אז דובר על כך שהעיר שתיבנה תהיה עיר בעלת איכות חיים גבוהה ותכנון קפדני. 
על קבירת התכנית היתה ממונה הפעם ועדת מנכ"לים שבדקה את הרעיון לעומק, והגיעה למסקנה שלפי תכנית שדה התעופה של לוד, אמורים מטוסים לחוג ממש מעל העיר המתוכננת. כפועל יוצא, עיר שלפי תכניותיה אמורה היתה להיות שיא של איכות חיים, תהיה חשופה לרעש מטוסים וזיהום עשן תמידי.

 

 

Last modified on שני, 30 יולי 2012 08:27
guy

  1. שם:
    Please let us know your name.
  2. Email:
    חובה להזין
  3. טל':
    Please write a subject for your message.